منوی اصلی
الکترونیک و کامپیوتر
اخبار، سرگرمی، نرم افزار
 • چهارشنبه 27 خرداد 1394 04:22 ب.ظ نظرات ()

  امروز چند سیستم وبلاگدهی برای کسانی که می خواهند کار وبلاگنویسی رو شروع کنند معرفی می کنم. برای ساخت وبلاگ و ایجاد یک وبلاگ شما هم می توانید از سرویس های رایگان استفاده کنید و هم از سیستم های مدیریت محتوا که در مطالب بعدی چند سیستم مدیریت محتوا برتر هم معرفی خواهم کرد.

  سرویس های وبلاگدهی ایرانی خیلی زیاد هستند و هر روز هم به آنها اضافه میشه. اما معروف ترین ها و پرکاربرترین ها که حتماً تا حالا باهاشون سرکار داشتید و وبلاگی ازشون دیدید.

  بلاگفا: سیستم وبلاگدهی ایرانی معروف و پرکاربر که من مدت کمی باهاش کار کردم، اما صفحه مدیریت آسان و ساده ای داره.

  میهن بلاگ: سیستم وبلاگدهی که صفحه مدیریت پیچیده،. از جمله ضعف هاش اینه که اگر شما بخواید وبلاگ تون رو حذف باید یک وبلاگ جدید بسازید و وبلاگ قبلی رو حذف کنید. عدم داشتن پشتیبانی مناسب. من ایمیلی بهشون زدم و اصلاً جوابی دریافت نکردم!

  پارسی بلاگ: سیستم وبلاگدهی قدیمی که خودم حدود چهار سال باهاش کار کردم. از حسن هاش میشه به چند قابلیت اشاره کرد: امکان حذف تبلیغات در ازای پرداخت پول، اختصاص فضا، پنل مدیریت کامل و البته کمی پیچیده. پشتیبانی عالی. به هر ایمیل من پاسخ دادند.

  پرشین بلاگ: با همان هک شدنش در چند سال پیش نشان داد که لیاقت اعتماد ندارد.

  و اما سرویس های محبوب خارجی که به معرفی دو تا از آنها کفایت می کنم که مطمئناً بهتر از این دو تا هم سرویس دیگری وجود ندارد.

  وردپرس.کام: سیستم قدرتمندی که خیلی راحت می توانید سفارشی اش کنید.  می توانید از افزونه های مختلف هم براش استفاده کنید. اگر وبلاگی ایجاد کردید و نیاز به پشتیبانی داشتید به انجمن فارسی وردپرس.کام مراجعه کنید.

  بلاگر: سیستم قدرتمند وبلاگدهی گوگل که با یک اکانت گوگل می توانید ایجادش کنید. روند ساخت وبلاگ بسیار ساده می باشد و تنظیمات بسیار آسان انجام می شود.

  نکته: سیستم های خارجی بالا از زبان فارسی هم پشتیبانی می کنند و شما می توانید صفحه مدیریت خود را فارسی کنید.

  نکته: سعی کنید تا جایی که امکان داشت از سرویس های ایرانی استفاده نکنید.
  آخرین ویرایش: جمعه 27 آذر 1394 04:35 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • چهارشنبه 27 خرداد 1394 02:07 ب.ظ نظرات ()

  نحوه کار مدار مبدل ۵ به ۱۲ ولت:

  برای ساختن مدار مبدل ۵ ولت به ۱۲ ولت نیازی به دانستن نحوه کار و توضیحات آن ندارید. این اطلاعات اضافی برای کسانی نوشته شده است که می‌خواهند اطلاعات بیشتری از نحوه کار این مدار‌های الکترونیکی به دست آورند.

  مدار‌های مبدل ولتاژ DC به DC یا ولتاژ خروجی را کم تر می‌کنند (Step down) و به مدار‌های باکر معروف هستند و یا ولتاژ خروجی را افزایش می‌دهند (Step up) که به مدار‌های بوستر مشهور هستند. البته این تراشه‌های برای مدار‌های بوستر ، مدار‌های فلای بک و مبدل‌های فوروارد کانورتر سوییچینگ هم استفاده می‌شوند.
  برای این مدار از IC بسیار معروف LM2577 کمک گرفته شده است . تراشه‌های سری LM1577 و LM2577 ، برای کارهای مانند مدار‌های مبدل ولتاژ بسیار مناسب هستند. داخل IC LM2577 یک سوییچ ۳ آمپری برای محافظت از مدار قرار دارد . این تراشه دارای محافظت گرمایی و قطع اتوماتیک در هنگام پایین بودن ولتاژ است.
  تراشه‌های LM2577 در سه مدل ۱۲ ولتی ، ۱۵ ولتی و قابل تنظیم (Adjustable) در بازار موجود هستند(در این مدار ما از نوع ۱۲ ولتی استفاده می‌کنیم)
  ولتاژ ورودی این تراشه‌ها گستره وسیعی از ۳٫۵ ولت تا ۴۰ ولت را در بر می‌گیرند.

  نقشه شماتیک مبدل ۵ به ۱۲ ولت:

  نقشه مدار الکترونیکی مبدل 5 به 12 ولت مستقیم / مدار استپ آپ
  نقشه مدار الکترونیکی مبدل ۵ به ۱۲ ولت مستقیم / مدار استپ آپ

  همان طور که در نقشه مدار هم می‌بینید. استفاده از کم ترین قطعات ممکن در مدار مبدل ۵ به ۱۲ ولتی باعث می‌شود که این مدار الکترونیکی با قیمت بسیار کمی‌قابل پیاده سازی باشد.
  در داخل این تراشه دارای یک نوسان کننده پایدار ۵۲ کیلوهرتزی است که نیازی به قطعات اضافی در مدار ندارد. حالت آغاز آرام هم در این تراشه قرار دارد که جریان راه اندازی اولیه را کاهش می‌دهد. تراشه LM2577 حالت کنترل جریان پایدار نیز دارد که برای رد جریان وردی یا بار‌های خروجی به کار می‌رود .

   توجه داشته باشید که بار قابل تحمل این مدار بیش از تحمل درگاه‌های USB کامپیوتر است و پس بهتر است که این مدار را برای گجت‌های ۱۲ ولتی پر مصرف استفاده نکنید. برای این که خیالتان از بابت تحمل بیش از حد توان درگاه USB خودتان راحت باشد، می‌توانید یک تنظیم کننده جریان ۱۰۰ میلی آمپری بین درگاه USB کامپیوتر و این مدار قرار دهید. برای شارژر‌های USB می‌توانید از تنظیم کننده‌های جریان ۰٫۵ یا ۱ آمپری (بسته به نوع شارژر) استفاده کنید.

  لیست قطعات مدار مبدل ۵ به ۱۲ ولت :

  • مقاومت یک چهارم وات ۲٫۲ کیلو اهم
  • خازن ۰٫۱ میکرو فاراد
  • خازن ۰٫۳۳ میکرو فاراد
  • خازن ۶۸۰ میکرو فاراد ۵۰ ولتی الکترولیت
  • دیود شاتکی پر سرعت (Schottky Diode) سه آمپری با شماره ۱N5822
  • سلف کویل سیمی‌۱۰۰ میکرو‌هانری
  • تراشه LM2477-12 (خروجی ۱۲ ولتی)

  منبع

  آخرین ویرایش: جمعه 27 آذر 1394 02:12 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • جمعه 15 خرداد 1394 12:20 ق.ظ نظرات ()

  براساس ماده 28 قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب آذرماه سال 1384 مجلس شورای اسلامی، تأسیس نهادهای مالی منوط به ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار است و فعالیت آنها تحت نظارت این سازمان صورت می‌‌پذیرد.

  در بند 21 ماده یک این قانون، عناوین برخی نهادهای مالی ذکر شده است. در این مقاله برآنیم تا هر یک از نهادهای مالی را که نام آنها در بند 21 ماده یک این قانون آمده است، دسته‌بندی کنیم.

  نهادهای مالی در قانون بازار اوراق بهادار را می‌توانیم به 3 دسته کلی زیر تقسیم کنیم:

  دسته اول: نهادهایی هستند که به‌عنوان واسطه معاملات اوراق بهادار عمل می‌کنند مثل شرکت‌های کارگزاری و شرکت‌های تأمین سرمایه. شرکت‌های کارگزاری دستورات مشتریان خود مبنی بر خرید و فروش اوراق بهادار را در بازار ثانویه اجرا می‌کنند. بخشی از وظیفه کارگزار معامله‌گران نیز مشابه شرکت‌های کارگزاری است. وظیفه اصلی شرکت‌های تأمین سرمایه نیز واسطه‌گری در فروش اوراق بهادار در بازار اولیه سرمایه است.

  دسته دوم: واسطه‌هایی هستند که سرمایه‌ها را از سرمایه‌گذاران دریافت می‌کنند و به نام خودشان در اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کرده و سود حاصل را بین این اشخاص تقسیم می‌کنند. روشن است که تصمیم به خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار نیازمند تخصص است و هر سرمایه‌گذار لزوما چنین تخصصی را ندارد.

  شرکت‌های مادر (هلدینگ)، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سبدگردان‌ها و صندوق‌های بازنشستگی که در قانون از آنها نام برده شده است، جزء نهادهای مالی دسته دوم محسوب می‌شوند. این نهادها در قوانین برخی کشورهای دیگر نظیر آمریکا تحت عنوان شرکت‌های سرمایه‌گذاری نامگذاری شده‌اند. دیدگاه اولیه برای اجرای قانون بازار اوراق بهادار آن است که نهادهای مذکور را از نظر نوع فعالیت و ساختار حقوقی به شرح زیر تعریف کنیم:

  دسته سوم: از نهادهای مالی نه واسطه خرید و فروش اوراق بهادار می‌شوند و نه سرمایه دیگران را مدیریت می‌کنند، بلکه خدمات تخصصی دیگری در بازار سرمایه ارائه می‌دهند که در ذیل به تشریح آنهایی که نامشان در قانون آمده است، می‌پردازیم:

  1 - مؤسسات رتبه‌بندی: قاعدتاً این مؤسسات اوراق بهادار صادره از طرف ناشران (شرکت‌ها) را از نظر میزان ریسک درجه‌بندی کرده و معلوم می‌کنند ریسک یک نوع ورقه بهادار در مقایسه با سایر اوراق بهادار بیشتر، مساوی یا کمتر است.

  2 - مشاوران سرمایه‌گذاری: براساس تعریف قانون، مشاوران سرمایه‌گذاری شخصیت حقوقی دارند و نقش آنها ارائه مشاوره به سرمایه‌گذاران و راهنمایی آنان است. متخصصانی که به استخدام این مشاوران درمی‌آیند، باید اخلاق حرفه‌ای را رعایت کنند و منافع مشتریان خود را بر منافع خود و کارفرمای خود ترجیح دهند.

  3 - شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی: این شرکت‌ها اطلاعات مالی ناشران اوراق بهادار و همچنین اطلاعات مربوط به معاملات اوراق بهادار را جمع‌آوری و پردازش کرده، در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند.

  4 - بازارگردان‌ها: هدف از بازارگردانی اوراق بهادار در بازار ثانویه، افزایش نقدشوندگی اوراق بهادار است. بازارگردان روی اطلاعات یک ورقه بهادار خاص تمرکز می‌یابد و با تحلیل آنها، بهترین مزنه‌های قیمت را ارائه می‌دهد.

  5 - شرکت‌های سپرده‌‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه: قبل از اینکه بتوان اوراق بهادار را در بازار ثانویه(بورس اوراق بهادار) معامله کرد، لازم است اقداماتی شامل ثبت مشخصات اوراق بهادار و مالکان اولیه آنها، مشخصات ناشر اوراق بهادار و تعداد اوراق بهادار منتشر شده در رایانه‌های مربوط به انجام معاملات، صورت پذیرد. همچنین پس از انجام هر معامله لازم است مالکیت اوراق بهادار از فروشنده به خریدار منتقل شود، گواهی مالکیت فروشنده باطل و گواهی جدیدی برای خریدار صادر شود و وجوه مربوط از خریدار اخذ شده و به فروشنده پرداخت شود. این عملیات که اصطلاحاً به عملیات قبل و بعد از انجام معاملات معروف است، توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه صورت می‌گیرد.

  آخرین ویرایش: سه شنبه 15 دی 1394 12:23 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic