منوی اصلی
الکترونیک و کامپیوتر
اخبار، سرگرمی، نرم افزار
 • یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 12:17 ب.ظ نظرات ()

  رهیافت حل مساله در تکنیک پالس

  حق تکثیر: آزاد

  ● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

  » کتابناکهای مرتبط:
  جزوه درس الکترونیک 3
  جزوه مبانی مهندسی برق2
  طراحی سیستم های هیدرولیک

  نسخه ها897770009
  آخرین ویرایش: جمعه 27 آذر 1394 12:20 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • جمعه 11 اردیبهشت 1394 10:35 ب.ظ نظرات ()

  نوشته شده توسط سروش بغدادی

  الف- بازار كالا و خدمات:

  این بازار اولین بازار تشكیل شده به وسیله انسان هاست. درواقع انسان ها در گذشته و حال یاد گرفته اند كه محل متشكلی را برای خرید و فروش كالاهای خود داشته باشند و قوانین و عرف حاكم بر این بازار را رعایت كنند.در بازار كالا در قبال كالا و خدمات ، واحد پولی مورد پذیرش ، به عنوان تسهیل كنندهء معاملات مورد استفاده قرار می گیرد. در این بازار، ارزش هر كالا یا خدمت با مبلغی پول تعریف و عرضه می شود و معمولا معاملات درون این بازار ، تحت مكانیسم های شناخته شده ای صورت می گیرد. در این بازار كالاها و خدمات به گونه و نوع های مختلفی تقسیم بندی می شوند و هر كدام از آن ها تحت حاكمیت قوانین و عرف خاص پذیرفته شدهء خود مورد معامله قرار می گیرند. دراین نوع بازار واحد پولی ، به عنوان واسطه معاملات میتواند در بخش های مختلف بازار به راحتی جابه جا شود و هیچ گونه محدودیتی برای آن وجود ندارد. در واقع ما می توانیم نقدینگی خود را به راحتی در بخش های مختلف بازار و تحت قوانین آن به گردش دربیاوریم. ما میتوانیم نقدینگی خود را وارد این بازار كرده و به همان راحتی از بازار خارج كنیم. بازار كالا و خدمات، به دلیل قدمت و به دلیل تامین كنندهء نیازهای كلی انسا نها از وسعت بسیار زیادی برخوردار است. در این بازار آنچه كه ارزش كالا و خدمات را تعیین می كند عرضه و تقاضاست. تقاضا متناسب با نیاز انسان ها تغییر میكند. در قبال افزایش تقاضا و ثبات عرضه، افزایش قیمت ها حادث می شود كه امروزه ما آن را به نام تورم می شناسیم، از تورم به عنوان بیماری اقتصاد نام برده می شود و اكثریت و یا بهتر است بگوییم كلیه حكومت ها تلاش می كنند تا تورم را به حداقل ممكن برسانند. تورم باعث ایجاد شغل های كاذب و كاهش تولید ، یا تمایل به تولید می شود. به همین دلیل دولت ها و شبكه اقتصادی كشورها سعی می كنند با ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا ، تورم را كنترل كنند.

  ب- بازار پول:

  بازار پول ابتدا به جهت نگهداری نقدینگی مردم تشكیل شد و به عنوان یك محل امن برای نگهداری و محافظت از پول در مقابل سرقت از آن تعبیر می شد. در ابتدا بانك در قبال نگهداری و محافظت از پول مردم از آن ها مبالغی را دریافت می كردند. اما با گسترده شدن دنیا و مناسبات اقتصادی و ایجاد دادوستدهای گسترده وظایف و مسئولیت های جدیدی برای بانك ها تعریف شده. در این زمان ، دولت ها یاد گرفتند كه شاید بتوان از بانك ها به عنوان ابزاری برای كاهش تقاضا در بازار كالا و خدمات استفاده كرد. به همین دلیل شروع به تبلیغ برای جذب نقدینگی مازاد مردم در حساب های بانكی كردند ، تا به این وسیله حجم نقدینگی در دست مردم را كاهش داده و كنترل نمایند و از سرازیر شدن ناگهانی این حجم عظیم نقدینگی به بازار كالا جلوگیری كنند و به این طریق، بتوانند تقاضا و نهایتا تورم را در بازار كالا و خدمات كنترل كنند.از طرف دیگر نقدینگی جمع شده در حساب های بانكی خود میتوانست به صورت وام و تسهیلات در اختیار بخش های تولیدی جوامع قرار گیرد و تولید را افزایش دهد.

  بانك ها در قبال وام و تسهیلات پرداختی به شرك تها و مؤسسات بهره دریافت می كردند و از طرف دیگر به

  سپرده های مردم نیز بهر های را می پرداختند و مابه التفاوت این دو نرخ بهره به عنوان درآمد بانكها شناخته می شد.

  بازار پول تا مدت ها توانست نقش تعادل آفرین بین عرضه و تقاضا در بازار كالا و خدمات را بازی كند تا این كه بحث كنترل نقدینگی در بازار پول به میان آمد.

  با ایجاد بحران ها مردم به بانك ها هجوم آوردند و نقدینگی حساب های خود را طلب می كردند و در این مقطع و زمان بود كه ضعف اصلی بازار پول نمایا نگر شد.

  در واقع بازار پول توان لازم برای كنترل و حفظ تعادل بین عرضه و تقاضا در شرایط بحرانی را به طور كامل نداشت. پس باید راه دیگری یافته و به كار گرفته م یشد.

  ج- بازار سرمایه:

  با بروز و شناخت ناتوانی بازار پول در ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا، با هدف جلوگیری یا كنترل تورم ، بازار سرمایه به عنوان گزینه ای مؤثر در جهت تعادل آفرینی مورد توجه قرار گرفت. سیاست های مالی و اعتباری در ابتدا بازارهای سرمایه را ایجاد كرد و مساله ای به نام بورس و سهام به عنوان امری تاثیرگذار جای خود را در زندگی مردم باز كرد و مردمی كه تا آن زمان مازاد نقدینگی خود را در سپرد ههای بانكی نگهداری می كردند، كم كم نحوه سرمای هگذاری در بورس و خرید سهام شركت های بورسی را یاد گرفتند و به این ترتیب بازار سرمایه در جامع های انسانی هر روز شناخته تر شد.

  در بورس اوراق بهادار كه نمود بارزی از بازار سرمایه میباشد ، سهام و سرمایه شركتها مورد معامله قرار میگیرد. این امر باعث میشود كه مازاد نقدینگی افراد به جای سرازیر شدن به بازار كالا ، به شركت ها سرازیر شده و باعث تامین مالی شركت ها شده و در نهایت تولید را افزایش دهد.

  تولید بیشتر، عرضه را متعادل تر كرده و می تواند به تقاضای فزاینده در بازار كالا و خدمات پاسخ داده و مانع تورم شود. از طرف دیگر شركت به یك منبع ارزان قیمت تامین مالی دسترسی داشته در نتیجه، قیمت تمام شده محصولاتشان، افزایش ناگهانی نخواهد داشت. افراد قبل از خرید سهام شركتها و در صورت عملكرد مطلوبشان ، در سود (زیان) آن ها شریك می شوند و در نتیجه تقاضا برای خرید سهام شركت های سودآور هر روز بیشتر میشود و چرخه رقابت بین شركت ها برای كسب سود بیشتر و در نتیجه جذب نقدینگی وسیع تر و بیشتر شده و این رقابت سالم میتواند تمامی گروه های فعال در بازار سرمایه را منتفع سازد. شركت ها از منابع مالی ارزان قیمت، منتفع می شوند، سهام داران در سود شركت ها شریك می گردند، شراكت این دو بخش چرخه تولید را به گردش در می آورد و تولید بیشتر شكوفایی اقتصادی را به همراه خواهد داشت .

  اتفاق مهم دیگری كه در بازار سرمایه میافتد این است كه نقدینگی به محض ورود به بازار سرمایه ، به عنوان یك شریك، درگیر بازار گشته و در مواقع بحرانی، دولتها می توانند ورود و خروج نقدینگی از این بازار را كاملا تحت سیاست های خود قرار دهند.

  در واقع نقدینگی وارد شده در بازار سرمایه در صورتی می تواند از این بازار خارج شود كه جایگزینی داشته باشد و این مهم ، جبران كننده نقص بازار پول است. چرا كه نقدینگی در بازار پول، میتوانست هر موقع كه مایل باشد و بدون هیچ جایگزینی از بازار پول خارج شده و دولت را در اعمال سیاست های خود بر آن بازار محدود كند.

  دولت ها و مجموعه های اقتصادی وابسته ، تمایل بسیار زیادی به گسترش و تعمیق بازار سرمایه دارند. در واقع بازار سرمایه نه تنها یك وسیله ، بلكه یك نیاز غیرقابل جایگزین در این مقطع از اقتصاد جهانی است.

  نوع دیگرتقسیم بندی بازار ها (بازار های مالی ) بر اساس مدت زمان بدین گونه است :

  بازارهای مالی در هر كشوری به دو گروه تقسیم می شود :

  بازار پول: در این بازار ابزارهایی دادوستد می شوند كه سررسید آنها حداكثر یك سال است.

  بازار سرمایه: در بازار سرمایه ابزارهایی است كه سررسید آنها بیشتر از یك سال است وهمچنین ابزارهای بدون سررسید داد و ستد می شوند مانند سهام .

  آخرین ویرایش: جمعه 11 دی 1394 10:38 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic