منوی اصلی
الکترونیک و کامپیوتر
اخبار، سرگرمی، نرم افزار
 • دوشنبه 17 فروردین 1394 09:55 ب.ظ نظرات ()
  معرفی ۵ ربات انسان نما و پیشرفت های رباتیک بدست آمده در این زمینه

  فیلم های سینمایی علمی تخیلی بسیاری تا به امروز بر روی پرده ی سینما آمده اند که در آنها روبات هایی با ظاهر انسانی حضور داشته اند. اگر بخواهیم اشاره ی مستقیمی به یکی از عنوان های شاخص با چنین مضمونی بکنیم می توان ۴ نسخه از فیلم نابودگر یا همان ترمیناتور (Terminator) را به یاد آورد.

  در هر چهار نسخه از فیلم مورد اشاره انسان های آینده به تکنولوژی ساخت ربات هایی دست یافته اند که نمی توان تفاوت ظاهریشان را با انسان تشخیص داد، و هر بار رباتی توسط آیندگان نسل ما به زمان حال فرستاده می شوند، تا از سو قصد به جان رهبر یکی از جنگ های بزرگ آتی که نقشی کلیدی دارد جلوگیری کرده و جان او را حفظ نمایند.

  به نظر می آید در روزگار کنونی ما اولین گام ها را برای ایجاد چنین نسلی از ربات ها برداشته ایم، برخی از افراد با دیدن چنین پیشرفت هایی در زمینه ی تکنولوژی رباتیک هراسان شده و معتقدند اینگونه تحقیقات باید متوقف شود و برخی دیگر با دیدن آنها به وجد می آیند.

  هدف اولیه از خلق ربات هایی با ظاهر انسانی چیزی جدای از اهداف مرتبط به سایر ماشین های رباتیک یعنی ساده تر کردن زندگی انسان نیست. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به پنج ربات برجسته ی انسان نما که بیانگر پیشرفت کنونی بشر در این زمینه هستند.

  ۵- آسیمو (ASIMO)

  2

  سخن به میان آوردن از ربات های انسان نما بدون اشاره به آسیمو غیر ممکن است، زیرا اولین رباتی محسوب می شود، که تصورات ما از اینگونه ماشین ها را به واقعیت نزدیک تر نمود. آسیمو که نامش برگرفته از نوآوری در جنب و جوش (Innovative MObility) است، قدش تنها ۹۱.۴ سانتی متر بوده و ظاهرش به باور برخی از نویسندگان در زمینه ی تکنولوژی مشابه ترکیب آیپاد و یک لباس فضایی است.

  در بحث های سخت افزاری این ربات دارای سنسورهای گوناگون با کاربردهای متفاوتی است، با یکبار شارژ می تواند چندین ساعت کار کند و آزادی چرخش ۵۷ درجه یی در جهات مختلف را دارد. آسیمو قادر است از پله ها بالا و پایین برود و اشیا را با دست بردارد، و البته از همه مهم تر اولین رباتی محسوب می شود که توانسته دویدن را با سرعت ۶ کیلومتر بر ساعت شبیه سازی نماید.

  قابلیت های نرم افزاری ربات مورد بحث نیز جالب هستند، آسیمو می تواند به فرمان های صوتی پاسخ بدهد و سر خودش را به سمت سر و صداهای ایجاد شده در اطرافش بچرخاند. ژست حرکتی دست دادن را شناسایی و آن را شبیه سازی نماید، از محیط اطرافش نقشه تهیه کرده و دیگران را برای رسیدن به نقطه مورد نظر در این محیط هدایت کند.

  با این تفاسیر شاید سئوال کنید آسیمو در فهرست ما چرا در آخر قرار داد؟ پاسخ واضح است آسیمو بهترین و قوی ترین ربات ارائه شده در این زمینه نیست و هنوز در انجام برخی از قابلیت ها و وظایف اساسیش دچار مشکل می شود. در ویدئویی که در ادامه آمده است می توانید ضعف آسیمو در بالا رفتن از پله را مشاهده نمایید.

   

  نسخه ی مدرن تر  و جدیدتر آسیمو بسیاری از قابلیت های قبلی را تکرار کرده است ولی در مجموع می توان گفت آسیمو تکامل یافته و قابلیت های بیشتری پیدا کرده است. آسیمو سریعتر می دود می تواند نوشیدنی سرو کند، روی یک پا جنب و جوش کند و… . اما برخی از ضعف های آن نیز جدی هستند مثلاً در سطوح ناهموار ممکن است دچار عدم تعادل شود، در برخورد با اشیا و متغیرهای از پیش تعریف نشده نمی تواند واکنش به خصوصی داشته باشد و سیستم حفظ تعادلش نیز ضعف هایی را دارا بوده است.

  در این ویدئو می توانید بخشی دیگر از عملکرهای آسیمو مانند، دویدن، حفظ تعادل و پرش بر روی یک پا و سرو نوشیدنی مانند یک مهماندار را مشاهده نمایید.

   

  ۴ – پتمن (PETMAN)

  3

   پتمن محصولی است از بوستون داینامیکس که قبلاً یکی از زیر مجموعه های وزارت دفاع ایالات متحده بود و اخیراً توسط گوگل با رقمی بسیار بالا خریداری شده است. هدف اولیه از طراحی این ربات بررسی و آزمایش لباس های عایق در برابر مواد شیمیایی که برای ارتش طراحی شده بودند محسوب می گردید، و از آن به عنوان یکی از بهترین ماشین های ساخته شده ی دارای دست و پا یاد می شود.

  برخی در زمان معرفی این ربات به وجد آمده و می گفتند روزگاری بعید نیست دولت قرارداد خود را با کمپانی تولید کننده تغییر دهد و بخواهد بر مبنای همین مدل یک ترمیناتور بسازد! بوستون داینامینکس اما می گوید:

  پت من یک ربات انسان نما است که هدف از طراحیش تست لباس های مقاوم و عایق در برابر مواد شیمیایی بوده، و به همین علت حرکات طبیعی خصوصاً در ناحیه دست و پا برای آن یک ضرورت محسوب می شود، تا بتواند سربازی را که قرار است چنین لباسی را بپوشد به شکل کامل و در شرایط مختلف و حتی تحت فشارهای خاصی شبیه سازی نماید. بر خلاف نمونه های قبلی که برای آزمایش چنین لباس هایی مورد استفاده قرار گرفته بودند، پت من قادر به حفظ تعادل، خم شدن، راه رفتن و شبیه سازی بسیاری دیگر از رفتارهای فیزیکی بدن انسان است که سبب می شود بتواند لباس را در حالت مختلفی تحت فشار قرار داده و از عملکرد بدون نقصش اطمینان حاصل گردد.

  پت من بسیاری از قابلیت های آسیمو را ندارد (دست های تکامل یافته، پوسته ی ظاهری جذاب تر و…) ولی پاهایی بسیار قدرتمند در حفظ تعادل داراست که به وی کمک می کنند بسیار شبیه انسان راه برود و حتی در پیاده روی بر روی سطوح ناهموار نیز مشکلی نداشته باشد.

  این ربات قادر است کمی از آسیمو سریعتر بدود، و چون انرژی اش را از یک موتور که با گاز کار می کند تامین نماید می تواند مدت زمان بیشتری را نیز به پیاده روی و دویدن بپردازد. شنا رفتن بر روی دست ها، نیم خیز شدن، نشستن بر روی یک زانو و… برخی از قابلیت های جالب پت من هستند که می توانید آنها را در ویدئوی زیرین مشاهده نمائید.

   

  ۳- نائو (NAO)

  4

  نائو رباتیست که با فسلفه یی مشابه آسیمو پدید آمده، سخن گفتن، راه رفتن، کنترل دقیق روی اعمال از جمله توانایی هایش محسوب می گردند. تفاوت اصلی نائو با نسخه ی مشابه خود یعنی آسیمو در این است که تلاش شده این ربات بسیار کوچک تر طراحی شود، قابل توسعه و ارزان تر نیز باشد. لذا اگر ۸ هزار دلار در جیب شما اضافه است و می خواهید آن را خرج یک پروژه ی سرگرمی جدید بکنید، نائو گزینه ی مناسبی خواهد بود.

  نائو مجموعه ای از سنسورهای دقیق است، دستهای بسیار ماهری دارد و توانایی مانورهای بالایی را نیز داراست. علاوه بر این هر کسی می تواند در توسعه ی این ربات شریک شده و اپلیکیشن دلخواه خودش را نوشته و بر روی آن به اجرا در بیاورد. نرم افزار نائو پی در پی در حال هوشمند تر شدن است و جالب است بدانید ربات مذکور پلتفرم رسمی مسابقات فوتبال رباتیک نیز محسوب می گردد.

  از نائو برای آموزش رفتارهای اجتماعی به کودکان و برخی موارد آموزشی دیگر استفاده می شود، و یکی از قابلیت های نائو ایجاد ارتباط با ربات های مشابه خودش است. در ادامه می توانید ویدئوی جالب از توانایی های این ربات را مشاهده کنید.

   

  ۲- مارتین کلی (Martin Kelly’s Head)

  5

  نائو و پتمن هر دو ربات های بسیار جذابی هستند ولی شباهت چندانی به چهره ی واقعی انسان ندارند و اگر سری به یوتیوب بزنید ویدئوهای از تلاش های گوناگون را مشاهده می کنید که سعی نموده اند چهره ی انسان و واکنش هایش را شبیه سازی نمایند، که البته بسیاری از آنها به شکست انجامیده اند.

  شکست هایی که در طول آزمایش های قبلی رخ داده است سبب شده ربات جذابی با عنوان مارتین کلی که از آن با عنوان head یا سر مارتین کلی نیز یاد می شود پدید بیاید. چشم های این ربات به شکل عجیبی زنده به نظر می رسند و واکنش هایی که توسط چهره اش ایجاد می شوند دقیقاً مانند یک انسان هستند. برخی مواقع احساس می کنید این ربات چیزی می داند که ما انسان ها از دانستن آن بی بهره هستیم.

  اگر با جلوه های ویژه میزی که در پشت سر این ربات قرار گرفته را حذف کنیم و بعد در پس زمینه یی سیاه واکنش های چهره  ی انسانی را شبیه سازی نماییم، ابداً بعید نیست آن را با یک انسان واقعی اشتباه بگیرید! ایجاد چهره ای رباتیک مجهز با واکنش های انسانی بیش از آنکه درگیر مسائل فنی باشد با مشکلات هنری درگیر بوده است و همین امر باعث گردیده بود تا این اواخر از داشتن چنین رباتی محروم باشیم.

  در نهایت هنرمندانی که توانایی فنی لازم را نیز داشتند مسئله را حل نموده و یک ربات توانمند از نظر فنی با چهره ی انسانی با عنوان مارتین کلی پدید آورند. ویدئویی که در ادامه آمده عملکرد این ربات در شبیه سازی واکنش های چهره انسان را نشان می دهد و توصیه می کنم اگر می خواهید حیرت زده شوید حتماً آن را ببینید.

   

  ۱- اطلس (Atlas)

  6

  پس از موفقیتی که توسط پتمن نصیب کمپانی سازنده آن یعنی بوستون داینامیکس گردید آنها تصمیم گرفتند هسته ی اصلی تکنولوژی این ربات را به یک پلتفرم تکامل یافته بدل نمایند و توسعه ی بیشتری روی آن اعمال کنند. نتیجه ی بدست آمده از این تصمیم رباتی بود تکامل یافته با نام اطلس که می توانست در سطوح مختلف و در شرایط دشوار گوناگون پیاده روی نماید.

  اطلس قادر است بر روی سطوحی که بخشی از آن خالی و بخشی دیگر پر است راه برود، اگر به صورت ناگهانی وزنه ای به وی ضربه وارد کند کماکان تعادل خودش را حفظ می نماید، از روی موانع می پرد و در صورتیکه پاهایش به صورت ناگهانی دچار عدم توازن در حین راه رفتن شوند باز هم تعادل خودش را حفظ کند.

  هدف اصلی از طراحی اطلس بکارگیری در عملیاتهای جستجو و نجات است و به همین علت برای آن دستهای مفصل دار و بدنه ای پر از سنسورهای دقیق در نظر گرفته شده تا در حفظ تعادل بی نظیر باشد. اما شکل ظاهری اطلس در قیاس با پتمن به خاطر پیچیدگی سخت افزاری بیش از حدش، کمتر شبیه انسان است.

  البته نباید فراموش کرد با خرید کمپانی تولید کننده ی اطلس توسط گوگل حالا این ربات متعلق به غول تکنولوژی و جستجو است و شاید بعد ها توانایی ها و نحوه ی بکار گیری آن توسط این کمپانی به شکل دیگری باز تعریف شود. در ادامه ویدئویی از اطلس و توانایی هایش را می توانید مشاهده نمایید.

   

  نظر شما چیست؟ ربات های انسان نما در آینده چه دستاوردهایی خواهند داشت و چه پیشرفت هایی خواهند نمود؟ آیا آنچه در مجموعه فیلم های نابودگر مشاهده کرده ایم روزی به واقعیت خواهد پیوست و شاهد رباتهایی که تمیز دادنشان از انسان غیر ممکن است خواهیم بود؟

  آخرین ویرایش: سه شنبه 17 آذر 1394 09:57 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • سه شنبه 11 فروردین 1394 03:26 ب.ظ نظرات ()

  نوشته شده توسط سروش بغدادی

  بورس اوراق بهادار به معنای یك بازار متشكل و رسمی سرمایه است ، كه درآن سهام شركتها واوراق مشاركت تحت ضوابط و مقررات خاص، مورد معامله قرارمی گیرد.

  سهم چیست ؟

  سرمایه هرشركت سهامی ، به قسمتهایی مساوی تقسیم می شود كه به هریك از این قسمت ها، یك سهم گفته میشود. معمولا قیمت اسمی سهام در ایران 1000 ریال است. هر فرد پس از خرید سهام مالك جزئی از دارایی شركت می شود.

  به یاد داشته باشید كه وقتی اقدام به خریدسهام میكنید، دربازار سرمایه شروع به فعالیت كرده اید.

  سهام عادی چیست ؟

  سهام عادی، همین سهامی است كه شركت ها عرضه می كنند وسهامداران به نسبت سهام خود، مالك شركت می شوند.شما سهام عادی را هرزمان كه بخواهید می توانید بفروشید ولی اگر شرایط بازار و كشور خوب باشد با قیمت بالاتر و اگر شرایط بازار خوب نباشد با قیمت كمتر آن را می فروشد.

  سهام ممتاز چیست ؟

  سهامی است، كه شركت عرضه می كند و سود آن مثلا این طور گفته می شود 10 ٪ از قیمت اسمی سهام. حال اگر قیمت اسمی سهام 100 تومان است 10 درصد آن 10 تومان می شود.

  سود سهام ممتاز ، نسبتا دائمی است و پرداخت سود سهام ممتاز نسبت به سهام عادی اولویت دارد. برای رعایت حقوق سهامداران شركت هایی كه در بورس پذیرفته می شوند دارای سهام عادی و مشابه و یكسان هستند.

  انواع بورس كدام است ؟

  بورس كالا ، بورس فلزات ، بورس كشاورزی، بورس اوراق بهادار ، بورس اسناد خزانه . دربورس افراد حقیقی و حقوقی توسط كارگزاران خود به دادوستد می پردازند و در آن خریدار و فروشنده می توانند یك فرد یا یك شركت باشند.

  این خرید و فروش تابع قوانین خاصی است ؛ كه در مورد همه و با هر مقدار سرمایه به صورت یكسان برخورد می كند.

   

  آخرین ویرایش: جمعه 11 دی 1394 03:42 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • سه شنبه 11 فروردین 1394 03:23 ب.ظ نظرات ()

  تامین مالی یا فاینانس ، یعنی تهیه منابع مالی و وجوه برای ادامه فعالیت شركت و ایجاد و راه اندازی طرح های توسعه و درآمدزای این واحدهای اقتصادی .تامین مالی عمدتا از طریق انتشار سهام ، فروش اوراق قرضه و وام و اعتبار صورت می گیرد.

  ابزارهای ویژه تامین مالی

  الف- سهام عادی

  ب- سهام ممتاز

  ج- اوراق قرضه

  د- اوراق مشاركت

  ه- اوراق بهادار قابل تبدیل اوراق مشاركت یا اوراق قرضه :

  اوراقی است كه سودمعین دارد وصادركننده اوراق قرضه متعهد می شود اصل پول و سود را در تاریخ معین پرداخت كند. این اوراق چند كوپن سود دارند كه مثلا هر سه ماه یكبار باید به بانك عامل مراجعه كرد و با تحویل آن بخشی از سود را دریافت كرد.

  در بازار بورس ایران ، اوراق مشاركت نیز مورد دادو ستد قرار می گیرد.

  اولین شركتی كه اقدام به انتشاراوراق مشاركت در بورس كرد شركت ایران خودرو- طرح پژوپارس- با سود 19 ٪ بود.

  سرمایه گذاری چیست ؟

  منظور از سرمایه گذاری ، صرف هزینه ای مشخص به همراه پذیرفتن ریسك (احتمال خطر) مشخص یا نامشخص برای كسب سود در آینده می باشد.مهمترین هدف سرمایه گذاری، كاهش (هزینه های فرصت) می باشد، به این معنی كه ممكن است فرد پول مازاد راكدی داشته باشد كه بتواند آن را در محلی برای سرمایه گذاری و كسب سود به كارگیرد، اما به علت عدم آگاهی، آن فرصت كسب سود را از دست بدهد.

  ریسك نظام مند(سیستماتیك) به چه معناست؟

  ریسك نظام مند، ریسك مربوط به هر نوع سرمایه گذاری است، كه در تمام اوراق و اسناد بهادار مربوط به آن نوع فعالیت وجود دارد وبا تنوع بخشیدن به نوسانات سایر سهام مشابه نمی توان از آن اجتناب كرد.به همین دلیل قیمت سهام مختلف در بازار معمولا با هم افزایش یا كاهش می یابد.

  با این همه برخی شركتها در مقایسه با سایرین صدمات بیشتری از این ریسك نظام مند می ببیند.

  شركت هایی بانوسانات وسیع در فروش، شركت هایی با بدهی های فراوان مالی، شركت هایی با رشد سریع، شركت هایی با نسبت های جاری ضعیف وشركت های كوچك از جمله این شركت ها هستند.

  آخرین ویرایش: جمعه 11 دی 1394 03:25 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • سه شنبه 11 فروردین 1394 03:21 ب.ظ نظرات ()

  نوشته شده توسط سروش بغدادی

  ارزش دفتری: ارزشی كه برروی ترازنامه ثبت میباشد (درموردكالاهاواجناس) خواه این قیمت برای امسال باشد، خواه برای 10 سال قبل، به آن ارزش دفتری می گویند.

  ارزش ذاتی : ارزش یك سهم برحسب نرخ بازده سرمایه گذاری،هرقدرازسهم خود بازده بیشتری كسب كنیم ارزش ذاتی آن بیشترخواهد بود.

  ارزش اسمی : ارزشی كه آن راقانون تعیین می كند وبرای هربرگه سهام 100 تومان است.

  ارزش بازار: قیمت فروش سهام دربازاراست ، این ارزش راعرضه وتقاضا مشخص می كند.

  گسترش فعالیت بازار سرمایه در مناطق جغرافیایی كشور بر اهداف و فعالیت های ذیل تاثیر با اهمیت دارد:

  الف) فرایند توسعه اقتصادی همزمان و یكنواخت مناطق را شتاب می بخشد،

  ب) اجرای سیاست های مربوط به تمركززدایی را آسانتر می كند،

  ج) مشاركت طیف گسترده تر مردم را در فعالیت های اقتصادی مولد امكان پذیر می سازد،

  د) شدت انباشت نقدینگی را در مناطق مختلف كشور از توزیعی یكنواخت برخوردار می سازد،

  ه) سازوكار گردآوری منابع مالی راكد یا سرگردان را در اقتصاد ملی كارامدتر می كند،

  و) رویكرد نامناسب به پس انداز را به ویژه در بخش خانوار اصلاح می كند،

  ز) دستیابی به الگوی بهینه تخصیص منابع مالی را با در نظر گرفتن نیازهای هر یك از مناطق جغرافیایی و اولویت های اقتصاد ملی امكان پذیرتر می سازد،

  ح) با گسترش فرهنگ سهامداری در جامعه و سازمان یافته شدن بازار سرمایه در اقتصاد ملی، زمینه های كاهش درجه و شدت اتكای بنگاه های اقتصادی را به استقراض از شبكه بانكی یا تامین دولتی فراهم می اورد كه خود به كاهش فشار تقاضا در بازار پول و فشار كسری بودجه دولت می انجامد

   

  بازار اولیه :

  دربازاراولیه اوراق بهادار شركت ، برای اولین بار صادر شده ودر معرض مبادله قرارمی گیرند. به سهام جدیدی كه شركت های بازار ثانویه عرضه می كنند بازار اولی گفته نمی شود.

  بازار ثانویه :

  بازار ثانویه شامل خریداران و فروشندگان سهام و اوراق قرضه ای است كه قبلا انتشار یافته است .برای مثال اگر فردی بخواهد سهم یا ورقه ای قرضه ای راكه برای اولین بار پس از عرضه توسط یك شركت خریداری كرده به فروش برساند باید به بازار ثانویه برود.

  به همین ترتیب وقتی شخصی بخواهد ، سهم یا ورقه قرضه مربوط به شركتی را از بازار ثانویه خریداری كند، (در صورتی كه آن شركت در فهرست شركت های پذیرفته شده در بازار سهام باشد) ناچار نیست منتظر انتشار عمومی سهام جدید آن شركت بماند.

  بورس اوراق بهادار مهم ترین نهاد بازار ثانویه برای معاملات اوراق بهادار است. بازار ثانویه مكانی است كه سهام منتشرشده ودر حال انتشارمورد خرید وفروش قرار می گیرند.

  تفاوت بازار ثانویه با بازار اولیه در این است كه در بازار اولیه عرضه كننده ، سهام را مستقیما به سرمایه گذار می فروشد.

  آخرین ویرایش: جمعه 11 دی 1394 03:23 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • سه شنبه 11 فروردین 1394 03:19 ب.ظ نظرات ()

  نوشته شده توسط سروش بغدادی

  تالاربورس:

  جایی است كه كارگزاران به خرید و فروش سهام میپردازند كه به دو بخش تالار اصلی و تالار فرعی تقسیم میشود. همچنین برای آگاهی مردم در تالار بورس تابلویی نمایانگر قیمت لحظه ای هر سهم می باشد .

  در اسلاید بعدی تالار اصلی و فرعی توضیح داده میشود.

  تالاراصلی وتالار فرعی به چه جایی گفته میشود؟

  تالار اصلی: تالاری است كه شركت هایی كه توانسته اند خود را با قوانین سازمان بورس وفق بدهند به آنجا راه پیدا می كنند.

  تالار فرعی: تالاری است كه شركت ها ابتدا در آن پذیرفته می شوند ودرآن تالار آزمایش می شوند اگر توانستند خود را با قوانین وفق دهند در تالار اصلی پذیرفته می شوند.

  كارگزاران بورس:

  شركت هایی هستند كه افراد برای خرید و فروش سهام باید به آنها مراجعه كنند كه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم میشوند.

  درواقع كارگزاران واسطه بین سهامداران وشركت های حاضر در بورس می باشند.

  توجه :

  یكه راه خرید و فروش سهام مراجعه به شركت های كارگزاری می باشد.

  *توضیحات بیشتر دراین مورد را در فرایند سرمایه گذاری در بورس توضیح خواهیم داد.

  خرید و فروش سهام شركتهای بورسی در بازار، فقط توسط كارگزاران رسمی سازمان بورس اوراق بهادار امكان پذیر است و این مسئله موجب شفافیت بازار می شود . چرا كه به این ترتیب اطلاعات مربوط به معاملات مانند تعداد سهام و قیمت مورد معامله و تعداد خریدار و فروشنده هر روز دردسترس قرار می گیرد .

  معمولا سرمایه گذاران دائمی بورس هر كدام با كارگزار معینی كار میكنند .

  به غیر از كارگزارانی كه به تازگی مجوز مشاوره و سبد گردانی را دریافت نموده اند سایر كارگزاران اجازه دادن مشاوره به سرمایه گذاران را ندارند . لذا برای آنان تفاوتی نمیكند كه سرمایه گذار چه سهمی بخرد و بفروشد و آنها تنها كارمزد خود را دریافت خواهند كرد لذا این سرمایه گذار است كه باید با توجه به موارد خاصی كارگزار خود را انتخاب كند .

  این موارد به این صورت اند:

  حجم سرمایه سرمایه گذار : به عبارتی در انتخاب كارگزار باید دقت نمود كه كارگزار برای چه مقدار سرمایه هایی كار میكند و آیا سرمایه ما در حدی است كه كارگزار برای ما معامله كند .اصولا كارگزاران به نسبت حجم سرمایه افراد انها را در اولویت قرار میدهند . فرضا كارگزاری كه اكثر مشتریان ان دارای سرمایه های بالای 100 میلیون تومان باشند برای سرمایه گذار با سرمایه 10 میلیون مناسب نیست .

   تعداد مراجعه كنندگان به كارگزار : به این معنی كه آیا كارگزار فرصت رسیدگی به درخواستهای همه مشتریان را دارد . چرا كه در غیر این صورت شاید به علت عدم فرصت كارگزار برای انجام درخواستهای خرید و فروش مشتریان درخواست ما به روزهای بعد موكول شود و این مسئله با توجه به ارزش زمان در معاملات بورس ممكن است موجب از دست رفتن برخی فرصتها شود .

  نوع شخصیت خریدار در ارتباط با كارگزار (حقیقی یا حقوقی ) : برخی از كارگزاریها اكثرا دارای مشتریانی با شخصیت حقوقی می باشند كه برای اشخاص حقیقی مناسب نمی باشند .

  رتبه كارگزار از نظر حجم خرید و فروش : هر چه رتبه كارگزار از نظر حجم معاملات بالاتر باشد نشاندهنده فعالیت بیشتر ان كارگزار می باشد و نكته مثبتی به حساب می آید به شرط اینكه مورد اول یعنی حجم سرمایه سرمایه گذار رعایت شود پس بهتر از میان كارگزارانی كه سرمایه ما با سرمایه مشتریان آنها همخوانی دارد كارگزاری را انتخاب كنیم كه دارای حجم معاملات بیشتری باشد یا به عبارتی فعال تر باشد.

  وظایف كارگزار

  الف) انجام معامله

  ب) اداره حساب سرمایه گذاری اشخاص

  ج) مشاوره و راهنمایی و معرفی شركت برای پذیرش در بورس

   

  معیارهای انتخاب كارگزار:

  الف) قابلیت انجام سریع سفارش مشتری

  ب) داشتن اطلاعات مربوط و كافی

  ج) داشتن سیستم های اطلاعاتی و كنترلی مناسب

  خریدار و فروشنده:

  كه می توانند افراد حقیقی و حقوقی باشند. یعنی همان صاحبان سرمایه و نقدینگی كه می توانند ، مردم عادی یا یك شركت خاص ویا حتی یك بانك خصوصی یا دولتی باشند.

  فهرست رسمی بورس:

  شركت هایی كه قابلیت معامله شدن در بورس را دارند، در این فهرست موجود می باشند. صدها شركت در كشور با موضوعات مختلف فعالیت می كنند ، اما در بورس فقط شركت هایی حضور دارند كه صلاحیت آنها تصویب شده و نام آنها در فهرست رسمی بورس درج شده است .

  آخرین ویرایش: جمعه 11 دی 1394 03:21 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic