تبلیغات
الکترونیک و کامپیوتر - نظریه یک دانشمند ایرانی

الکترونیک و کامپیوتر

اخبار، سرگرمی، نرم افزار

پنجشنبه 8 تیر 1396

نظریه یک دانشمند ایرانی

نویسنده:   

میدان مغناطیسی مریخ چهار میلیارد سال پیش از بین رفته است

آیا شما می توانید میدان مغناطیسی یک سیاره را مثل کلید برق قطع و وصل کنید ؟ « جعفر ارکانی حامد »استاد ایرانی دانشگاه تورنتو ، معتقد است یک سیارک چهار میلیارد سال قبل این کار را با مریخ انجام داده است !

دانشمندان معتقدند مریخ نیز زمانی همانند زمین دارای یک میدان مغناطیسی بوده که احتمالا از جریان های کنوکسیون « هم رفتی » هسته آن منشأ گرفته بود .

اطلاعات ثبت شده از بررسی عوارض سطح مریخ نشان می دهد که میدان مغناطیسی این سیاره چند میلیارد سال پیش ناگهان از بین رفته و پژوهشگران بر سر توضیح آن اختلاف نظر دارند .

بنا بر نظریه ای که به تازگی از سوی دکتر جعفر ارکانی حامد ، سیاره شناس برجسته ایرانی و عضو فرهنگستان علوم کانادا ارائه شده ، کشش جاذبه ای یک یا چند سیارک که سال ها گرداگرد سیاره سرخ می چرخیده و احتمالا حدود چهار میلیارد سال نابود شده اند ، با تأثیر بر جریان های مواد درونی مریخ ، بیشترین نقش را در ایجاد میدان مغناطیسی آن داشته اند .

دکتر ارکانی حامد ، دانشگر ایرانی مقیم کانادا در تشریح یافته های اخیر گروه تحقیقاتی اش در خصوص میدان مغناطیسی مریخ گفت : « منشأ میدان مغناطیسی عظیم زمین در هسته آن است که از آهن مذاب تشکیل شده است که حرکات آن باعث ایجاد این میدان مغناطیسی می شود . بررسی سنگ ها و عوارض سطح مریخ نشان می دهد که در مریخ نیز چنین میدان مغناطیسی وجود داشته که حدود چهار میلیارد سال قبل از بین رفته است . »

عضو انجمن سلطنتی نجوم انگلستان گفت : « یکی از دلایل این امر این است که هسته مریخ کوچک یا منجمد شده یا به هر دلیل دیگر نتوانسته میدان مغناطیسی را حفظ کند ؛ مثلا اگر ترکیب مواد درونی سیاره از نظر شیمیایی به نقطه ای برسد که هنگام انجماد همه اجزای با هم منجمد شوند ( نقطه یوتکتیک ) ، نمی تواند انرژی لازم میدان مغناطیسی را ایجاد کند . »

وی خاطر نشان کرد : « اگر چند ناخالصی را با هم ترکیب ( مذاب ) و آنها را منجمد کنید ، ماده اصلی ( خالص ) منجمد شده و ناخالصی ها برجای می مانند و ما معتقدیم در باره زمین این اتفاق می افتد . هسته زمین که عمدتا از آهن تشکیل شده و حدود 10 درصد ناخالصی دارد ، به تدریج در حال سرد شدن است و بنابراین مقدار زیادی از ترکیب آن که آهن است ، منجمد می شود ، ولی ناخالصی های موجود برجای می مانند و چون وزن مخصوص آن ها کمتر است ، به بخش های فوقانی صعود می کنند . این کنوکسیون ایجاد شده به میدان مغناطیسی انرژی می دهد ، اگر در موقع منجمد شدن این ناخالصی ها با هم منجمد شوند ، چنین کنوکسیونی به وجود نیامده ، برای همین میدان مغناطیسی وجود نخواهد داشت . »

دکتر ارکانی حامد تصریح کرد : « برخی بر این باورند که ممکن است در مورد مریخ هم چنین اتفاقی افتاده باشد ؛ یعنی هسته مریخ از نظر شیمیایی به نقطه ای رسیده باشد که همه اجزای آن با هم منجمد شده و ناخالصی باقی نمانده باشد . این حالت در شرایطی بسیار ویژه رخ می دهد که احتمال آن بسیار ضعیف است . بسیار مشکل است که بپذیریم یک سیاره تنها در مدت پانصد میلیون سال اول فعال بوده و بعد متوقف شده است . »

وی افزود : « ساز و کار دیگری که مطرح کردیم این است که میدان مغناطیسی مریخ از تغییر کنوکسیون ناشی نشده ، بلکه ممکن است جزر و مدهایی که از چرخش یک یا چند سیارک پیرامون آن ایجاد می شده با تأثیر بر ترکیبات درونی هسته مریخ و خارج کردن آن از حالت کروی به حالت بیضی ( تخم مرغی ) همانند یک دینام سبب ایجاد میدان مغناطیسی در آن سیاره شده باشند . »

عضو مؤسس فرهنگستان علوم ایران و عضو فرهنگستان علوم کانادا با بیان اینکه این که آزمایش های انجام شده ،  امکان ایجاد میدان مغناطیسی در اثر جاذبه اجرام خارجی را اثبات کرده است ، خاطر نشان کرد : «  نظریه ما با توجه به نتایج این آزمایش ها و همچنین وجود سیارک هایی در اطراف مریخ که می توانسته اند منشأ ایجاد جزر و مد و وارد کردن نیرو به هسته مریخ باشند مطرح شده است . جالب اینجاست که این سیارک ها حدود چهار میلیارد سال پیش روی مریخ افتاده اند و همین همزمانی بین نابودی این سیارک ها و از بین رفتن میدان مغناطیسی مریخ که مطمئنا نمی تواند تصادفی باشد ، نظریه پیشنهادی ما را درباره تأثیر آنها در ایجاد و حفظ میدان مغناطیسی مریخ را تقویت می کند . »

این استاد دانشگاه تورنتو خاطر نشان کرد : « البته تئوری های دیگری هم در این ارتباط وجود دارد ، ولی هیچ کدام توجیهی برای از بین رفتن میدان مغناطیسی مریخ درست در چهار میلیارد سال پیش یعنی زمان سقوط سیارک ها ندارند . »

دکتر ارکانی حامد که سه سال پیش نیز با ارائه یافته های جالب خود مبنی بر تغییر موقعیت قطب های اولیه سیاره سرخ در میلیاردها سال قبل ، توجه محافل علمی و خبری را به گذشته نه چندان آرام سیاره سرخ جلب کرده بود در خصوص ادامه آن تحقیقات خاطر نشان کرد : « بنا بر آن تحقیقات ، محور دوران سیاره مریخ در چهار میلیارد سال گذشته ، حدود 60 تا 70 درجه تغییر کرده و به همین نسبت محل خط استوای این سیاره نیز دستخوش تغییر شده است . در آن تحقیق با بررسی موقعیت پنج گودال برخوردی عظیم بر سطح سیاره مریخ به نام « آرگیری » ، « هلاس » ، « اوتوپیا » ، « تائوماسیا » و « ایسیدیس » که قطر برخی از آنها حدود سه هزار کیلومتر است ، دریافتیم که همه این گودال ها روی قوس دایره فرضی بزرگی قرار دارند که می تواند منطبق برخط استوای مریخ در آن زمان بوده باشد .

وی در پایان خاطر نشان کرد : « این بررسی ها در سه چهار سال اخیر هم ادامه داشت و اتفاقا یکی از دانشجویانم تحقیقات رساله اش را در این زمینه به پایان برد .  پژوهشگران دیگری هم این مسأله را دنبال و محل های احتمالی را معرفی کرده اند . البته در مورد میزان تغییر محور دوران مریخ اختلاف است ، برخی آن را 25 درجه ، بعضی ، 30 درجه ، 40 درجه ، 120 درجه و ... می دانند ولی اصل تغییر محور را همه قبول دارند . البته مسأله تغییر قطب ها ارتباطی با از بین رفتن میدان مغناطیسی که موضوع تحقیقات اخیر ماست ، ندارد .  

نظرات() 
چهارسوی تبلیغات
سه شنبه 13 تیر 1396 12:49 ب.ظ
تبلیغات رایگان و انبوه در چهارسوی تبلیغات
منتظر حضور شما هستیم.

4ads.ir
info@4ads.ir
http://4ads.ir
ماهی من
یکشنبه 11 تیر 1396 12:35 ق.ظ
سلام سایت قشنگ و پر محتوایی دارید .
لطفا به سایت منم سر بزنید .
مطلب های کامل در زمینه نگهداری ماهی ها و آبزیان قرار دادم .
-----------------
ارسال شده توسط ربات ارسال نظر Yo Blog Spammer
yospammer.tk
سامان نجفی
شنبه 10 تیر 1396 11:11 ب.ظ
سلام
یک پیشنهاد ویژه براتون دارم
اگر تایپ بلد هستید و مایلید از راه تایپ پول در بیاورید یا پروژه هایی دارید که می خواهید سریع و با قیمت مناسب تایپ بشوند ، تنها کافیست در سایت تایپایران با لینکی که در بالا ، در قسمت آدرس وب قرار دادم عضو شوید و کارتون را شروع کنید .
( اگر هرگونه مشکلی در این مسیر داشتید می توانید از طریق ایمیل ahmady55@yahoo.com با ما ارتباط برقرار کنید و سوالتان را بپرسید).
با تشکر
دانلود سریال شهرزاد
جمعه 9 تیر 1396 02:20 ب.ظ

سلام دوست عزیز

دانلود قانونی و حلال سریال شهرزاد فصل دوم

http://iran-serial.ir/35/download-shahrzad-season-2/




آزمایشگاه
جمعه 9 تیر 1396 02:07 ب.ظ
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :