تبلیغات
الکترونیک و کامپیوتر - راهنمای خرید میکروسکوپ

الکترونیک و کامپیوتر

اخبار، سرگرمی، نرم افزار

جمعه 2 تیر 1396

راهنمای خرید میکروسکوپ

نویسنده:   

یکی از وسایل پرکاربرد که در آزمایشگاه ها استفاده می شود میکرسکوپ‌‌ می باشد که کاربردهای متنوعی در ازمایشگاه های علوم زیستی،گیاه شناسی،دامپزشکی و مواد دارد به همین دلیل خرید یک میکرسکوپ‌‌ مناسب و مقرون به صرفه با استفاده از راهنمای خرید این دستگاه بسیار حائز اهمیت می باشد.یکی از انواع تجهیزات آزمایشگاهی که دارای کاربرد وسیعی در انواع آزمایشگاه‌ها است، و از اختراع آن مدت طولانی می‌گذرد، میکرسکوپ‌‌ها (microscope) هستند. همانطور که از نام این دستگاه بر می‌اید میکرو به معنای کوچک و اسکوپ (scope)، واژه‌ای یونانی و به معنای دیدن است،دیدن اجسام ریزی که با چشم دیده نمی‌شوند، وظیفه تخصصی این دستگاه است.

انتخاب میکروسکوپ مناسب:

ما با این وعده شروع می‎ کنیم که خرید یک میکروسکوپ باید کاری لذت بخش باشد . با توجه به این صحبت ، زمان انتخاب یک میکروسکوپ باید موارد زیادی را در نظر داشت . فرآیند خرید یک میکروسکوپ می تواند اندکی ترسناک باشد . علاوه بر این ، طیف وسیعی از میکروسکوپ ها از نظر کیفیت در بازار وجود دارند از میکروسکوپ های ارزان پلاستیکی گرفته تا مدل های ژاپنی و آلمانی که گران قیمت ترین هستند .
بنابراین ، این مقاله به شما کمک خواهد کرد که در زمان خرید یک میکروسکوپ تصمیم آگاهانه تر و کامل تری بگیرید .
ما به شما پیشنهاد می کنیم در زمان مطالعه ی این راهنما به بخش فرهنگ لغات اصطلاحات میکروسکوپ مراجعه کنید .
قبل از این که شروع کنیم ، شما بایستی بدانید که تمامی نکات مطرح شده در این مقاله به میکروسکوپ نوری اشاره دارد ، میکروسکوپی که دارای یک منبع نوری داخلی است . انواع دیگری از میکروسکوپ ها نیز وجود دارد ، نظیر نوع الکترونی یا ماورای بنفش ، ولی آن ها به شکل بارزی قیمت بیشتری داشته و معمولا در کاربرد های علمی یا تجاری استفاده می شوند .

 

کاربردهای  مختلف میکروسکوپ  :

میکروسکوپ ها برای استفاده در کاربرد های مختلفی ساخته می شوند . مهم است اطمینان داشته باشید که میکروسکوپی بخرید که با نیاز های خاص شما همخوانی داشته باشد . شما باید از سه اصل اطلاع داشته باشید :
ابتدا ، یک میکروسکوپ نوری دارای دو منبع بزرگنمایی است . اولین منبع از طریق لنز های آبجکتیو است . منبع دوم از طریق لنز های چشمی است . با ضرب کردن توان لنز های آبجکتیو در لنز های چشمی میزان بزرگنمایی کلی یک میکروسکوپ به دست می آید .
به عنوان مثال ، لنز های چشمی استاندارد دارای توان بزرگنمایی ۱۰x هستند ، زمان استفاده از لنز های آبجکتیو ۱۰۰x ، میزان کل بزرگنمایی ۱۰۰۰x خواهد بود . مورد دوم ، که شاید مهم ترین اصل نیز باشد ، این است که گول سطح بزرگنمایی بالا را نخورید . اکثریت کاربرد هایی که شامل استفاده از میکروسکوپ های نوری می شوند نیاز به سطوح بزرگنمایی کمتر از ۶۰x دارند ! مورد سومی که باید بدانید این است که به یک میکروسکوپ استریو ( استریو میکروسکوپ ) یا ترکیبی نیاز دارید .

 

میکروسکوپ دارای دیافراگم کیفیت میکروسکوپ راهنمای خرید میکروسکوپ خرید میکروسکوپ بزرگنمایی میکروسکوپ انواع میکروسکوپ  میکروسکوپ دارای دیافراگم کیفیت میکروسکوپ راهنمای خرید میکروسکوپ خرید میکروسکوپ بزرگنمایی میکروسکوپ انواع میکروسکوپ

 

 

ویژگی های مهم برای خرید میکروسکوپ:

۱- بزرگنمایی میکروسکوپ : میکروسکوپ های تک چشمی به شکل موثری بزرگنمایی کلی تا ۱۰۰۰x دارند . برای بزرگنمایی بیشتر ، نیاز به  یک میکروسکوپ دو چشمی است .

۲- راحتی میکروسکوپ : از نظر اکثر افراد میکروسکوپ های دو چشمی شکل هندسی بهتری داشته و استفاده از آن ها به نسبت مدل تک  چشمی راحت تر است . از طرف دیگر ، از نظر افراد جوان استفاده از مدل تک چشمی ساده تر است .

۳- قیمت میکروسکوپ : با آن که قیمت ها نزدیک به هم هستند ، ولی معمولا مدل تک چشمی ارزان ترین و مدل سه چشمی گران  قیمت ترین است .

۴- کاربرد میکروسکوپ : اکثر میکروسکوپ های تک چشمی دارای یک صفحه ی مکانیکی نیستند ، صفحه ای که برای کاربرد های  تخصصی تر مفید است . اکثر میکروسکوپ های دو چشمی دارای یک صفحه ی مکانیکی هستند و مدل سه چشمی معمولا زمانی استفاده می شود که یک پورت ( مخرج ) سوم ( سه چشمی ) برای میکرو فوتوگرافی نیاز است.

 

توجه به کیفیت میکروسکوپ:

حال که نوع میکروسکوپ مورد نیاز خود را شناسایی کرده اید ، چندین عامل دیگر را باید در نظر داشته باشید که مهم ترین آن ها کیفیت است . کیفیت به خصوص جنس ساخت ، لنز ها و نورانی سازی را شامل می شود . ما هر کدام از آن ها را بررسی خواهیم کرد.

 

الف:کیفیت ساخت

اکثر افراد بر این باور هستند که قیمت بالاتر به معنای کیفیت بهتر است . این قضیه درست است ، ولی تا زمانی که به مواردی نظیر ماشین اشاره داشته باشید . همانند با ماشین ، بهترین میکروسکوپ نوری در جهان قیمت بسیار بالایی دارد . چندین میکروسکوپ با برند های معروف ژاپنی و آلمانی موجود هستند که در این دسته قرار می گیرند . گرچه ، همانند با ماشین های فراری ، اکثر افراد نمی توانند از عهده ی خرید آن ها بر آیند و نیاز به این سطح کیفیت ندارند .

ب:کیفیت عناصر چشمی ( نوری )

کیفیت عناصر چشمی ( نوری ) تا حد زیادی وابسته به کیفیت لنز های آبجکتیو و در درجه ی دوم ، وابسته به کیفیت لنز های چشمی است . لنز های با کیفیت آبجکتیو با کیفیت خوب ترجیحا لنز های بی رنگ هستند . یک لنز بی رنگ لنزی است که با توجه به اصلاح این حقیقت ساخته می شوند که رنگ های مختلف از بین لنز های شیشه ای ، خمیده در زوایای مختلف ، منعکس می شوند . در فرآیند ” اصلاح رنگ ” میکروسکوپ یک تصویر به شکل بارزی با کیفیت بهتر و ” هموارتر ” از نمونه ایجاد می کند.

 

میکروسکوپ دارای دیافراگم کیفیت میکروسکوپ راهنمای خرید میکروسکوپ خرید میکروسکوپ بزرگنمایی میکروسکوپ انواع میکروسکوپ  میکروسکوپ دارای دیافراگم کیفیت میکروسکوپ راهنمای خرید میکروسکوپ خرید میکروسکوپ بزرگنمایی میکروسکوپ انواع میکروسکوپ  میکروسکوپ دارای دیافراگم کیفیت میکروسکوپ راهنمای خرید میکروسکوپ خرید میکروسکوپ بزرگنمایی میکروسکوپ انواع میکروسکوپ

 

 

 

برخی دیگر از ملاک های مهم در انتخاب میکروسکوپ:

سایر مواردی که بایستی در نظر داشت :

A ) کندانسور Abbe و دیافراگم چشمی

زمان خرید یک میکروسکوپ ترکیبی ، همواره اطمینان داشته باشید که این میکروسکوپ دارای یک دیافراگم چشمی و کندانسور با کیفیت خوب است ، ترجیحا یک کندانسور Abbe که به تنظیم بیشتر اجازه می دهد . هر دو را می توان در بخش زیر صفحه ای میکروسکوپ پیدا کرد و از آن ها به منظور تنظیم شدت روشن سازی کف استفاده می شود .

B ) صفحه مکانیکی

وجود یک صفحه ی مکانیکی هم چنین برای میکروسکوپ های ترکیبی مفید است ، به خصوص زمان مشاهده ی نمونه ها در بزرگنمایی های زیاد .

 

گرد آوری تدوین آرش توکلی

هرگونه استفاده با درج  نام دکتر سلام مجاز می باشد.

نظرات() 
How can we increase our height?
شنبه 18 شهریور 1396 07:12 ق.ظ
It's going to be finish of mine day, however before finish I am reading this great paragraph to improve
my experience.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :